Skip to main content
Aktuality ze světa účetnictví a daní

Vyšší nemocenská pro dlouhodobě nemocné

By 4. 6. 201715 května, 2021No Comments

Zaměstnanci v delší pracovní neschopnosti zřejmě budou brát od příštího roku vyšší nemocenskou. Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu o pojistném na sociální zabezpečení, dle které má dojít ke zvýšení procentní sazby pro výpočet nemocenské dávky a která má také podnikatelům zjednodušit administrativu spojenou s placením odvodů. Dle této novely budou zaměstnanci, kteří jsou dlouhodobě v pracovní neschopnosti, po 31. dni nemoci dostávat 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu, od 61. dne nemoci se dávka ještě zvýší, a to na 72 %.

Téměř třetina pracovníků v Česku, kteří onemocněli, byla loni na nemocenské déle než měsíc, víc než dva měsíce kvůli nemoci nechodilo do práce 18 procent stonajících – to vyplývá z údajů České správy sociálního zabezpečení za loňský rok. Proti předchozímu roku lidí na neschopence přibylo, zvedl se i počet a podíl dlouhodoběji nemocných.

Novelu musí ještě projednat a schválit Senát a podepsat prezident, platit by mohla od příštího roku. Na tuto variantu pomoci dlouhodobě nemocným by mělo jít v příštím roce ze státního rozpočtu 2,4 miliardy korun, v následujících dvou letech by to bylo 2,5 miliardy a 2,7 miliardy korun.

V současné době zaměstnanec v prvních třech dnech nemoci nedostává nic, od 4. do 14. dne mu platí náhradu mzdy zaměstnavatel. Od 15. dne dostává nemocenskou ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu, a to bez ohledu na délku trvání dočasné pracovní neschopnosti. Není tedy rozdíl, zda je pacient nemocný patnáct dní nebo trpí závažnějším onemocněním, kde si léčení vyžádá i několik měsíců.

Výše náhrady příjmu u nemocenské dávky se měnila v posledních 20 letech poměrně často. V letech 1993 až 2007 byla sice od 4. dne pracovní neschopnosti v platnosti jednotná sazba 69 procent, byl však výrazně omezen příjem, ze kterého se výpočet nemocenské odvozoval. Postupně probíhalo její zvyšování jak absolutně, tak zavedením druhé a později i třetí redukční hranice. V období od roku 2008 do roku 2010 pak došlo k několika rychlým změnám, kdy např. od roku 2010 klesla sazba z důvodu škrtů tehdejší vlády na stávajících 60 procent.

Sněmovna do novely vložila také zavedení elektronické neschopenky, jejíž využívání by bylo nepovinné, zůstala by tedy i možnost její papírové podoby. Vznikl by rovněž registr ošetřujících lékařů, který by spravovalo ministerstvo práce.

Cílem vládní novely je také zjednodušit administrativu živnostníkům, přičemž navrhované změny v ní vycházejí ze zkušeností České správy sociálního zabezpečení. Například zálohy by měly být splatné v měsíci, na který se platí. Nově by měl být stanoven měsíční vyměřovací základ pro výši záloh na pojistné na důchodové pojištění.

Jitka Levová

Author Jitka Levová

More posts by Jitka Levová
Close Menu

Notia

Londýnská 730/59
Praha, Vinohrady
12000
Česko