Skip to main content

Otázka výdajových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné je dlouhodobě diskutovanou, poslední výrazná změna proběhla v této oblasti přibližně před rokem, kdy novelou došlo k zastropování výdajových paušálů na úrovni, která odpovídá příjmu ve výši 1 milionu Kč. Aktuálně dochází ke změně, a to vítané, kdy se podařilo prosadit návrh na opětovné zvýšení výdajových paušálů (neboli výdajů uplatňovaných procentem z příjmů).

Těsně před vánočními svátky totiž Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila daňový balíček navrhovaný ministerstvem financí včetně některých opozičních návrhů. A jedním z nich byl návrh ODS na zvýšení hranice pro uplatnění výdajových paušálů pro OSVČ zpět na 2 miliony korun. Opětovné zvýšení hranice je dobrou zprávou především pro menší podnikatele a živnostníky, kteří mají s narůstající byrokracií největší starosti.

Nově se mezní hranice příjmů, ze které se maximální výdaje počítají, zvýší na 2 miliony korun, což je úroveň, která mohla být naposledy uplatněna při zpracování přiznání za rok 2017. Paušál je samozřejmě možné využít i při vyšším příjmu než jsou 2 miliony Kč, ale maximálně lze uplatnit výdaje odvozené z mezní hranice. Konkrétně budou limity následující:

  • u 80% paušálu (pro zemědělské podnikání a řemeslnou živnost) půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 1,6 mil. Kč
  • u 60% paušálu ( (pro ostatní živnosti kromě řemeslných) půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 1,2 mil. Kč
  • u 40% paušálu (pro ostatní podnikání) půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 800 tisíc Kč
  • u 30% paušálu (pro příjmy z nájmu obchodního majetku dle §7 a příjmy z nájmu dle §9) půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 600 tisíc Kč

Tyto nové paušály budou platné pro zdaňovací období 2019 a OSVČ s paušály budou zároveň i nadále moci využívat slevy na manželku/manžela a zvýhodnění na děti. Za zdaňovací období 2018 tedy bude možné uplatnit výdaje odpovídající příjmů ve výši 1 mil Kč, které si pro úplnost také uveďme:

  • u 80% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 800 tisíc Kč
  • u 60% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 600 tisíc Kč
  • u 40% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 400 tisíc Kč
  • u 30% paušálu půjde uplatnit výdaje maximálně do částky 300 tisíc Kč
Jitka Levová

Author Jitka Levová

More posts by Jitka Levová
Close Menu

Notia

Londýnská 730/59
Praha, Vinohrady
12000
Česko