Blíží se začátek května, tedy je období, kdy musí osoby samostatně výdělečně činné podat příslušné správě sociálního zabezpečení a také zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Týká se to každé OSVČ, která alespoň po část roku 2016 vykonávala samostatnou výdělečnou činnost. Přehledy je třeba podat na předepsaných tiskopisech – ty je možné stáhnout na webových stránkách, ať už správy sociálního zabezpečení nebo příslušné zdravotní pojišťovny, pod kterou OSVČ spadá.
Jako příklad uvádíme nejrozšířenější VZP:
Osoby, které nemají povinnost podávat daňové přiznání, podávají přehled na zdravotní pojišťovnu do 8. dubna následujícího roku. V letošním roce bylo třeba podat přehled o 10. 4. 2017, neboť 8.duben připadal na sobotu.
K elektronickému podání přehledu na ostatní zdravotní pojišťovny můžeme uvést, že už u nás není zdravotní pojišťovna, která by neumožňovala elektronické podání přehledů. Liší se ale v nárocích, co je pro elektronické podání potřeba. Konkrétní informace je tedy třeba zjistit si u té „své“ zdravotní pojišťovny.
Než bude vyplněný formulář přehledu příjmů a výdajů podán na OSSZ a příslušnou zdravotní pojišťovnu, je třeba zkontrolovat, zda je ze strany OSVČ podepsán. Podpis je nedílnou součástí přehledu, kterým OSVČ stejně jako v případě daňového přiznání k dani z příjmů potvrzuje správnost vyplněných údajů.
Pokud je potřeba doplatit pojistné za rok 2016 vyplývající z přehledu příjmů a výdajů za celý rok 2016, musí ho OSVČ zaplatit nejpozději do 8 dnů po dni, ve kterém podala nebo měla povinnost podat přehled.
Novou výši záloh vypočtenou podle daňového základu za předchozí rok, tedy za rok 2016, platí OSVČ od měsíce podání přehledu. Podá-li tedy přehled v dubnu 2017, za měsíc duben již platí novou výši zálohy – ta je u sociálního pojištění splatná do 20. dne následujícího měsíce, tedy nejpozději do 20.5.2017, v případě zdravotního pojištění do 8. dne následujícího měsíce, což je v letošním roce do 9.5.2017. Pokud je vypočtený vyměřovací základ nižší než základ minimální, platí se jak u sociálního tak zdravotního pojištění zálohy z minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro rok 2017.
Minimální výše záloh se liší podle toho, zda jde o hlavní či vedlejší samostatnou výdělečnou činnost. V případě hlavní činnosti činí minimální záloha na pojistné na důchodové pojištění 2.061 Kč měsíčně, pro zdravotního pojištění je minimální záloha na rok 2017 stanovena ve výši 1.906 Kč měsíčně. V případě vedlejší činnosti OSVČ je měsíční záloha na důchodové pojištění 825 Kč, pokud daňový základ OSVČ dosáhl v roce 2016 určené rozhodné částky (64.813 Kč) nebo se přihlásila k důchodovému pojištění na rok 2017.
Pro zdravotní pojištění platí, že minimální vyměřovací základ a tím i minimální výše měsíční zálohy neplatí pro OSVČ:
Pokud po podání přehledu OSVČ zjistí, že vyměřovací základ pro pojistné je vyšší, než který byl na přehledu uveden, musí nejpozději do 8 dnů ode dne, kdy se o změně dozvěděla, podat opravný přehled. V něm se mimo jiné musí uvést i důvod předložení opravného přehledu, nová výše daňového základu a nová výše vyměřovacího základu. Rozdíl mezi výší pojistného, které OSVČ uhradila nebo měla uhradit na podkladě řádně podaného přehledu, a novou výší pojistného, je povinna uhradit do 8 dnů ode dne, kdy byl nebo měl být podán opravný přehled. Nová výše měsíčního vyměřovacího základu pro placení záloh platí od kalendářního měsíce, v němž OSVČ opravný přehled podala nebo měla podat.