Skip to main content
Aktuality ze světa účetnictví a daní

Paušální daň

By 25. 10. 201615 května, 2021No Comments

Paušální daň představuje stanovení daně na celý rok dopředu na základě dohody s Finančním úřadem, čím se podnikatel může vyhnout vyplňování tiskopisu daňového přiznání. Doposud byla využívána paušální daň minimálně (za uplynulý rok ji využilo jen 50 živnostníků) a tak Ministerstvo financí plánuje od roku 2017 změnit pravidla zjednodušeného zdanění s cílem rozšířit okruh podnikatelů, kteří budou tuto možnost zdanění využívat.

Doposud mohli dohodu o výši daně, kterou podnikatel za rok zaplatí, podepsat s finančním úřadem pouze podnikatelé, kteří nemají zaměstnance a provozují živnost jako jedinou obživu. Tyto podmínky chce ministerstvo financí zrušit a ponechat podmínku jedinou, a tou je, umožnit paušální zdanění podnikatelům s příjmy do pěti milionů korun.

Zjednodušením podmínek Ministerstvo financí očekává zvýšení zájmu o předem dohodnutou daň z příjmů, protože jejím sjednáním se podnikatelé mohou vyhnout postihům za případné chyby a omyly v daňovém přiznání a nemusí se obávat daňové kontroly.

Proces paušálního zdanění je jednoduchý: podnikatel finančnímu úřadu předloží své podnikatelské výsledky za předchozí roky a dále i své budoucí obchodní plány na nadcházející rok. Finanční úřad pak posuzuje, zda jsou předložené údaje relevantní. Následně s podnikatelem sepíše dohodu/protokol o dohodnuté částce daně, kterou podnikatel na daný rok zaplatí. O paušální daň lze požádat na finančním úřadě do 31. ledna běžného roku.

V novele zákona chce ministerstvo financí umožnit paušální daň i pro podnikatele, kteří mají zaměstnance nebo mají i příjmy ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání. Během podzimu by měla Finanční správa připravit praktický návod a metodiku, jak o tuto možnost zažádat.

Jitka Levová

Author Jitka Levová

More posts by Jitka Levová
Close Menu

Notia

Londýnská 730/59
Praha, Vinohrady
12000
Česko