Skip to main content
Aktuality ze světa účetnictví a daní

Daňové novinky v roce 2015

By 7. 11. 201415 května, 2021No Comments

Legislativní proces daňových změn pro rok 2015

Pro rok 2015 dochází k celé řadě daňových změn, zejména v oblasti daní z příjmů a dph. Daně z příjmů mění novela zákona o daních z příjmů (novelizuje i celou řadu dalších souvisejících předpisů), která byla včera 6. 11. 2014 podepsána prezidentem a čeká tak již jen na vyhlášení ve Sbírce zákonů během jednoho až dvou týdnů. Kromě změn vycházejících z koaliční smlouvy (např. zvýšení daňového zvýhodnění na dítě, omezení výdajových paušálů pro živnostníky, oznamování osvobozených příjmů jako opatření proti daňovým únikům) novela obsahuje celou řadu důležitých změn týkajících se běžné praxe (novela obsahuje přibližně 300 bodů změn). Novela pochopitelně nevrací důchodcům možnost uplatnění slevy na poplatníka, jak se často mylně uvádí – toto je totiž umožněno již změnou zákona o daních z příjmů v důsledku rozhodnutí Ústavního soudu (vyhlášeno ve Sbírce zákonů dne 4. 8 .2014 pod č. 162/2014 Sb.).

V oblasti dph dochází od 1.1.2015 také k celé řadě dílčích změn, které jsou rozdělena celkem do 3 novel. První již byla vyhlášena ve Sbírce zákonů 12.9.2014 pod č. 196/2014 Sb. a v souvislosti se změnou místa poskytování některých služeb osobám nepovinným k dani (např. poskytnutí práva k užití antivirového programu elektronickou cestou konečnému spotřebiteli) zavádí systém jednoho správního místa (mini one stop shop označovaný jako „MOSS“). Druhá novela je tzv. sazbová, která zavádí pro příští rok 10 % sazbu dph pro knihy, léky a dětskou výživu – tato novela je ve stejném stadiu legislativního procesu jako výše uvedení novela zákona o daních z příjmů, tj. čeká již jen na vyhlášení ve Sbírce zákonů. Třetí novela je v současné době projednávána Poslaneckou sněmovnou, která by ji mohla schválit již tento pátek 7.11.2014 – protože bylo podáno jen poměrně malé množství pozměňovacích návrhů, je vcelku jasné, jak tato novela bude pro rok 2015 vypadat – např. rozšíří uplatnění režimu přenesení daňové povinnosti, změní uplatnění daně u převodu pozemků a staveb, zachová současnou hranici dph pro povinnou registraci 1mil. Kč. Tuto novelu ještě bude muset potvrdit Senát, ale vzhledem k legislativním lhůtám a složení Senátu je téměř jisté, že Senát potvrdí znění této třetí novely ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou.

Kromě změn pro rok 2014 byl aktuálně změněn zákon o daních z příjmů zákonem o dětské skupině, když 3.11.2014 Poslanecká sněmovna přehlasovala prezidentské veto tohoto zákona – tento zákon již pro období roku 2014 zavádí tzv. školkovné, tj. slevu na dani ve výši výdajů za umístění dítěte typicky v mateřské školce (provozované v režimu školského zákona nebo provozované v režimu živnostenského zákona, tedy i v soukromé mateřské školce) ve výši až 8 500 Kč za rok 2014 na jedno vyživované dítě.

Pavel Běhounek

Author Pavel Běhounek

More posts by Pavel Běhounek
Close Menu

Notia

Londýnská 730/59
Praha, Vinohrady
12000
Česko